Stanovisko ČNK ICOMOS k situaci památkové péče na Slovensku

Stanovisko ČNK ICOMOS k situaci památkové péče na Slovensku

Stanovisko ČNK ICOMOS k situaci památkové péče na Slovensku

Český národní komitét (ČNK) Mezinárodní rady památek a sídel ICOMOS se znepokojením prostudoval stanovisko partnerského Národného komitétu ICOMOS Slovensko, které bylo zveřejněno na jeho webové stránce. Dokument hovoří o záměru snížení počtu odborných pracovníků Pamiatkového úradu SR a změnách v jeho řízení s možným negativním dopadem na péči o památkový fond Slovenské republiky.

ČNK ICOMOS plně respektuje suverenitu státní památkové péče a kulturní politiky Slovenské republiky. Jakožto národní komitét mezinárodní organizace ICOMOS však vnímá, stejně jako ICOMOS Slovensko, péči o památkový fond na Slovensku v kontextu péče o hmotné kulturní dědictví v dalších zemích Evropské unie a celého světa a v souladu s cíli ICOMOS International usiluje o udržení jejího vysokého standardu.

Slovensko disponuje osmi statky Světového dědictví UNESCO, z nichž šest má charakter světového kulturního dědictví, přičemž v případě dřevěných kostelů Karpatského oblouku jde o komplexní sérii devíti významných památek. V poměru k rozloze země a počtu obyvatel je tak Slovensko jednou z nejlépe zastoupených zemí světa na Seznamu Světového dědictví UNESCO. Jde o vyznamenání nejen pro minulé a současné obyvatele Slovenska, podílející se na vzniku a zachování těchto památných objektů a míst, ale jmenovitě též pro pracovníky Pamiatkového úradu SR, kteří se o zápisy na prestižní Seznam nemalou měrou zasloužili a nesou významnou část odpovědnosti za kvalitu péče o zapsané statky, včetně zprostředkování odborných znalostí pro širokou veřejnost. Památky Světového dědictví přitom reprezentují jen zlomek z tisíců předmětů, budov a míst s památkovou hodnotou, jejichž odbornou agendu a související správní řízení má Pamiatkový úrad SR na starosti.

ČNK ICOMOS tímto stanoviskem podporuje snahu ICOMOS Slovensko o plnohodnotné zachování Pamiatkového úradu SR a vyzývá zúčastněné strany k tomu, aby případné reformy státní památkové péče na Slovensku vzešly z důkladné a odborně podložené diskuse s profesními organizacemi a zohlednily rovněž závazky Slovenské republiky jako signatáře mezinárodních úmluv o ochraně kulturního dědictví.

ČNK ICOMOS je v případě zájmu připraven poskytnout expertní součinnost.

Stanovisko ke stažení ve formátu pdf (Adobe Reader)