UNESCO se ptá na stav Vyšehradského železničního mostu

UNESCO se ptá na stav Vyšehradského železničního mostu

Tisková zpráva

Jaký bude další postup s železničním mostem pod Vyšehradem. To byl hlavní důvod návštěvy Poradní mise Centra světového dědictví UNESCO a ICOMOS v Praze. Pro Výbor světového dědictví UNESCO připraví informační souhrn o stavu ochrany této kulturní památky, která je nedílnou součástí Historického centra Prahy, zapsaného na Seznam světového kulturního dědictví. Na základě toho vystaví UNESCO doporučení dalšího postupu.

Český národní komitét Mezinárodní rady památek a sídel (ICOMOS), který je v ochraně kulturního dědictví nezávislým poradním orgánem UNESCO, předal poradní misi podrobné podklady o památkové hodnotě mostu a informace o dosavadním vývoji jeho ochrany. „Doporučení Poradní mise UNESCO/ICOMOS bude zásadní, už proto, že ministr dopravy Martin Kupka podmínil další postup s mostem souhlasem Centra světového dědictví UNESCO,” uvedl Martin Horáček, prezident ČNK ICOMOS.

„Členové mise si vyslechli argumenty všech stran, pro zachování mostu i pro jeho odstranění. Nijak je nekomentovali, výsledek bude znám v horizontu několika měsíců,“ dodal Horáček.

Správa železnic, která je majitelem mostu památkově chráněného od roku 2006, upřednostňuje jeho nahrazení novou konstrukcí. Most je kvůli zanedbané údržbě Správou železnic a jeho předchůdci ve špatném technickém stavu. Oproti tomu Nadační fond pro záchranu Vyšehradského železničního mostu představil studii proveditelnosti jeho opravy, která je z pohledu památkové ochrany přijatelná.

UNESCO se o stav železničního mostu pod Vyšehradem zajímá dlouhodobě, na loňském zasedání vyzvalo Centrum světového dědictví v saudskoarabském Rijádu Českou republiku k zachování a opravě mostu, jakožto cenné součásti panoramatu Prahy zapsané na Seznam světového kulturního dědictví. Také vyzvalo Českou republiku, aby předem konzultovala veškeré záměry týkající se mostu ještě před rozhodnutím o něm. „Dospívá k závěru, že most je klíčovým prvkem panoramatu Prahy, který přispívá k její výjimečné světové hodnotě, a je třeba zajistit jeho kapacitu a jeho dlouhodobou ochranu pro budoucnost,“ uvedlo UNESCO.

„Ministerstvo kultury i Národní památkový ústav opakovaně odmítly z mostu památkovou ochranu sejmout. Pokud UNESCO setrvá na zachování mostu, nevidíme jinou variantu, než most opravit. Jiný postup by znamenal nejen porušení českých zákonů, ale i možné zařazení Prahy na seznam památek v ohrožení,” konstatuje prezident komitétu Horáček.

Mostem se totiž mimo jiné zabývala monitorovací mise Centra světového dědictví a Rady ICOMOS v březnu 2019. „Stát by měl Centru světového dědictví předložit podrobnosti o možnostech budoucího železničního mostu, aby je mohly přezkoumat poradní orgány,“ stojí ve zprávě mise, která konstatovala, že je Historické centrum Prahy ohroženo. „Reaktivní monitorovací mise vyjadřuje politování, že stát nereagoval na obavy, doporučení a žádosti k rozsáhlým projektům uvnitř ochranného pásma, památky samotné a širším okolí, vyjádřené v předchozích zprávách z misí, ani na rozhodnutí Výboru,“ uvedli komisaři UNESCO a ICOMOS s ohledem na vizuální narušení historické městské krajiny v Praze.

„Zprávy z misí hovoří vždy diplomatickou řečí. Pokud už takto zmiňuje a konkrétně vytýká chyby, jedná se o závažné porušení podmínek, k jejichž dodržování se Česká republika zavázala spolu se zápisem Prahy na seznam světového dědictví UNESCO,“ uvedl tehdejší prezident Českého národního komitétu ICOMOS profesor Václav Girsa.

Jan Štoll

komunikace  ČNK ICOMOS

 

724 736 536