- Details
-
Category: Úvod
-
Published: Monday, 11 May 2020 13:33
V Praze dne 11. května 2020.
ČNK ICOMOS oceňuje, že Rada Hlavního města Prahy deklarovala lepší přístup k památkám, než tomu bylo v minulém volebním období. S obavou však sleduje pokračující faktické ignorování většiny doporučení závěrů Společné reaktivní monitorovací mise Centra světového dědictví UNESCO a rady ICOMOS historického centra Prahy z 25.-29. března 2019 odpovědnými institucemi Hlavního města Prahy.
Read more: Otevřený dopis ČNK ICOMOS primátorovi...
- Details
-
Category: Úvod
-
Published: Monday, 18 February 2019 14:52
Informace o činnosti ICOMOS
ICOMOS zajišťuje pro UNESCO vedle dalších agend zpracování komplexních odborných posudků statků navrhovaných členskými státy k zápisu na Seznam světového dědictví a to jak z hlediska jejich mimořádné universální kulturní hodnoty, tak co do jejich připravenosti k zápisu. Činností svých členů šíří a popularizuje ICOMOS principy péče o kulturní dědictví a v případě nutnosti organizuje či podílí se na veřejných kampaních za záchranu ohrožených památek. ICOMOS pečlivě sleduje a šíří proces vědeckého poznání i praxe péče o kulturní dědictví.
Informace o ICOMOS
ICOMOS - International Council on Monuments and Sites - Mezinárodní rada památek a sídel byla založena v roce 1965 ve Varšavě.
Její vznik vycházel ze závěrů o rok dříve, v roce 1964 v Benátkách konané mezinárodní konference památkových architektů, urbanistů, archeologů, historiků umění a restaurátorů. Z této konference vzešla tzv. Benátská charta o konzervaci památek, dodnes uznávaný a platný dokument kodifikující principy péče o památky a historická sídla tak, aby zůstaly uchovány jejich kulturní hodnoty.
V roce 1972, kdy byla dosažena Mezinárodní úmluva o ochraně světového kulturního dědictví, ustavilo UNESCO Mezinárodní radu památek a sídel (ICOMOS) svým hlavním poradcem v otázkách kulturního dědictví. V této funkci ICOMOS zajišťuje pro UNESCO především zpracování komplexních odborných posudků statků navrhovaných členskými státy k zápisu na Seznam světového dědictví jak z hlediska jejich mimořádné universální kulturní hodnoty, tak co do jejich připravenosti k zápisu (stav dochování, zakotvení v územních plánech, zpracování manažerského plánu, organizace turistické návštěvnosti, systém památkové péče a její odborná úroveň atd.).
Dále, na podkladě odborných misí, na místě zjišťuje a ověřuje skutečný stav v případě upozornění na ohrožení památek a míst zapsaných na Seznam světového dědictví. Poskytuje pro UNESCO informace o nejnovějších trendech ve vědeckém výzkumu a ve vývoji konzervační filosofie a plní další jejich požadavky v odborném poradenství.
ICOMOS má v současnosti již více než 120 národních komitétů sdružujících cca 10 tisíc renomovaných odborníků ze všech částí světa. Pro potřeby specializovaného bádání a kvality svého poradenství si vytvořil 24 odborně zaměřených Mezinárodních vědeckých komitétů. Na národní a mezinárodní úrovni provádí ICOMOS výzkum památek, sídel a krajiny a vydává k jejich ochraně a péči odborné posudky.
Přednáškovou a pedagogickou činností svých členů šíří a popularizuje péči o kulturní dědictví a v případě nutnosti organizuje či podílí se na veřejných kampaních za záchranu ohrožených památek. ICOMOS pečlivě sleduje proces vědeckého poznání i praxe péče o kulturní dědictví. Své poznatky promítá do postupně vydávaných mezinárodních chart, doporučení, memorand a dalších dokumentů, tvořících základ vědecky podložené konzervační filosofie, metodiky a etiky.